typy biliardových hier

POOL alebo AMERICKÝ BILIARD

je biliard so 6 košíkmi a hrá sa aspoň s dvoma hráčmi s 15 očíslovanými guľami o veľkosti 57,2 mm a 1 bielou guľou, prípadne 7 červenými a 7 žltými guľami, 1 čiernou a 1 bielou guľou. Existujú 4 oficiálne pravidlá: hra 8, hra 9, hra 10 a hra 14/1 nepretržitá. Jedná sa o šport hravý, veľmi družný a všetkým dostupný. Oficiálne turnaje prebiehajú na stoloch o dĺžke 2,80 m, ale dostupné sú i biliardové stoly v dĺžke od 2,10 m.

les-jeux-de-billards-americain.png

FRANCÚZSKY BILIARD alebo KARAMBOL

Hrajú dvaja hráči s 3 guľami o veľkosti 61,5 mm. Ide o hru, vyžadujúcu dôvtip a premýšľanie, ktorá podnecuje a rozvíja schopnosti, nevyhnutné pre ovládanie všetkých pohybov gule: pohyb vpred, vzad, bočný efekt, obídenie gule. Oficiálny šport navrhuje 6 pravidiel, pre všetkých dostupnú voľnú hru, pre skúsených hráčov ako hru s 3 pásmi, alebo dokonca pre virtuózov tzv. umelecký biliard. Karambol je skvelou prípravou, či už pre jednotlivca alebo dvojicu, pre všetky ostatné disciplíny biliardu. Oficiálne súťaže prebiehajú na stoloch o dĺžke 2,80 m alebo 3,10 m, avšak táto hra sa dá hrať aj na stoloch o menších rozmeroch, od dĺžky 2,10m.

ANGLICKÝ POOL, nazývaný tiež 8-POOL alebo BLACKBALL

je variantom amerického biliardu, prispôsobený stolom malých rozmerov. Oficiálne turnaje sa hrajú na biliardoch o rozmeroch 2,10m, ale hra je prispôsobená aj na rozmery stolov 1,90m alebo 2,30m. Súťažne sa hrá s dvomi hráčmi s jediným pravidlom, odvodeným od americkej hry 8 so 16 guľami o veľkosti 50,8 mm: 7 červenými, 7 žltými, 1 čiernou a 1 bielou. Je možné používať ďalšie pravidlá amerického biliardu s očíslovanými guľami o veľkosti 50,8 mm. Táto hra, navrhnutá v 70-tych rokoch pre anglické puby, je ideálna ak disponujeme len malým priestorom. Ľahká dostupnosť hry a spôsob hrania, založený na zručnosti a premýšľaní hráčov, vyvoláva veľké nadšenie najmä medzi mladými. V priebehu posledných desaťročí sa táto hra stala najrozšírenejšou v mnohých krajinách, ako vo Francúzsku a Veľkej Británii.

SNOOKER

tradičný anglický biliard je dôvtipná strategická hra, plná napätia - každý hráč má za cieľ umiestniť do dier nielen vlastné gule, ale i nastražiť pascu svojmu súperovi. Oficiálne súťaže prebiehajú na biliardových stoloch veľkých rozmerov 12ft (3,85 m) s 22 guľami o priemere 52,4 mm (15 červenými, 6 farebnými a 1 bielou), ale je možné hrať túto hru i na menších biliardoch v dĺžke od 2,30 m, pre hru obmedzenú na 17 gúľ.