typy biliardových hier

POOL alebo AMERICKÝ BILIARD

je biliard so 6 košíkmi a hrá sa aspoň s dvoma hráčmi s 15 očíslovanými guľami o veľkosti 57,2 mm a 1 bielou guľou, prípadne 7 červenými a 7 žltými guľami, 1 čiernou a 1 bielou guľou. Existujú 4 oficiálne pravidlá: hra 8, hra 9, hra 10 a hra 14/1 nepretržitá. Jedná sa o šport hravý, veľmi družný a všetkým dostupný. Oficiálne turnaje prebiehajú na stoloch o dĺžke 2,80 m, ale dostupné sú i biliardové stoly v dĺžke od 2,10 m.

les-jeux-de-billards-americain.png

FRANCÚZSKY BILIARD alebo KARAMBOL

Hrajú dvaja hráči s 3 guľami o veľkosti 61,5 mm. Ide o hru, vyžadujúcu dôvtip a premýšľanie, ktorá podnecuje a rozvíja schopnosti, nevyhnutné pre ovládanie všetkých pohybov gule: pohyb vpred, vzad, bočný efekt, obídenie gule. Oficiálny šport navrhuje 6 pravidiel, pre všetkých dostupnú voľnú hru, pre skúsených hráčov ako hru s 3 pásmi, alebo dokonca pre virtuózov tzv. umelecký biliard. Karambol je skvelou prípravou, či už pre jednotlivca alebo dvojicu, pre všetky ostatné disciplíny biliardu. Oficiálne súťaže prebiehajú na stoloch o dĺžke 2,80 m alebo 3,10 m, avšak táto hra sa dá hrať aj na stoloch o menších rozmeroch, od dĺžky 2,10m.

ANGLICKÝ POOL, nazývaný tiež 8-POOL alebo BLACKBALL

je variantom amerického biliardu, prispôsobený stolom malých rozmerov. Oficiálne turnaje sa hrajú na biliardoch o rozmeroch 2,10m, ale hra je prispôsobená aj na rozmery stolov 1,90m alebo 2,30m. Súťažne sa hrá s dvomi hráčmi s jediným pravidlom, odvodeným od americkej hry 8 so 16 guľami o veľkosti 50,8 mm: 7 červenými, 7 žltými, 1 čiernou a 1 bielou. Je možné používať ďalšie pravidlá amerického biliardu s očíslovanými guľami o veľkosti 50,8 mm. Táto hra, navrhnutá v 70-tych rokoch pre anglické puby, je ideálna ak disponujeme len malým priestorom. Ľahká dostupnosť hry a spôsob hrania, založený na zručnosti a premýšľaní hráčov, vyvoláva veľké nadšenie najmä medzi mladými. V priebehu posledných desaťročí sa táto hra stala najrozšírenejšou v mnohých krajinách, ako vo Francúzsku a Veľkej Británii.

SNOOKER

tradičný anglický biliard je dôvtipná strategická hra, plná napätia - každý hráč má za cieľ umiestniť do dier nielen vlastné gule, ale i nastražiť pascu svojmu súperovi. Oficiálne súťaže prebiehajú na biliardových stoloch veľkých rozmerov 12ft (3,85 m) s 22 guľami o priemere 52,4 mm (15 červenými, 6 farebnými a 1 bielou), ale je možné hrať túto hru i na menších biliardoch v dĺžke od 2,30 m, pre hru obmedzenú na 17 gúľ.


J'accepte

Le site Eurobillards utilise des cookies afin de vous offrir le meilleur service, actualiser votre panier, vous reconnaître lors de votre prochaine visite et sécuriser votre connexion. En poursuivant votre navigation sur ce site vous déclarez accepter leur utilisation.